چهارشنبه, 29 شهریور 1396

استانبول

مناطق دیدنی استانبول

 

برج دختر یا قلعه دختر استانبول (به ترکی استانبولی: Kız Kulesi)، قلعه‌ای است که دربارهٔ آن روایت‌ها و افسانه‌های زیادی گفته شده و در قسمت سالاجاک (Salacak) تنگه استانبول واقع در دریای مرمره بر روی جزیره‌ای کوچک قرار گرفته. این قلعه که به شکل نمادی از منطقه اسکودار (Üsküdarr) درآمده تنها اثر باقی مانده از دوره بیزانس در منطقه اسکودار است. قدمت این قلعه به سال ۲۴ قبل از میلاد می‌رسد و بر روی جزیره‌ای کوچکی واقع در جایی که آب‌های دریای سیاه به دریای مرمره می‌رسد بنا شده. بعضی از مروخان و تاریخ شناسان اروپایی به آن قلعه لیندر (Leanderr) می‌گویند.  روایت‌ها و افسانه‌های فراوانی دربارهٔ قلعه دختر وجود دارد.


 *تاریخچه برج دختر:

اولیا چلبی جهانگرد معروف دربارهٔ آن می‌گوید: ” قلعه‌ای است داخل دریا به فاصله پرتاب یک تیر از خشکی، چهارگوش که بطور ماهرانه‌ای ساخته شده. بلندای آن دقیقاً ۸۰ اَرَش (ذرع) است. مساحت سطح آن ۲۰۰ قدم است. در دو طرف آن در وجود دارد. “ زیر ساخت و قسمت اعظمی از زیر زمین قلعه امروزی، در زمان پادشاهی " محمد دوم " ملقب به " محمد فاتح " ساخته شده. روی قلعه بر روی لوحه‌ای مرمرین توسط خطاط سلطان محمددوم طغرایی با تاریخ ۱۸۳۲ نوشته شده. ضلع دیگر قلعه که به سمت امین اونو (Eminönüü) است کمی پهن‌تر و یک مخزن آب در آن قرار دارد.

این جزیره ابتدا در زمان یونانی‌ها به عنوان قبرستان استفاده می‌شد، بعدها در زمان بیزانس‌ها بنای دیگری در جزیره بنا شد که به عنوان ایستگاه گمرک مورد استفاده قرار می‌گرفت. در زمان عثمانی‌ها قلعه برای مقاصد مختلف از جمله جایگاه نمایش و سخنرانی، قلعه دفاعی، محل تبعید، مرکز قرنطینه و موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفت اما در این میان هیچگاه کاربرد اصلی خود به عنوان نجات دهنده و راهنمای کشتی‌ها در شب به عنوان یک فانوس دریایی از دست نداد.

 

برج دختر استانول

 


 

 

*کاخ توپ کاپی استانبول:

 

می توان به کاخ توپ‌کاپی اشاره کرد  ، این کاخ نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح بزرگ امپراتوری، در قرن ۱۵ میلادی به دستور محمد دوم ساخته شد. کاخ توپ‌کاپی استانبول ، در محل تلاقی تنگه‌ی بُسفُر، گلدن هورن و دریای مرمره قرار گرفته است؛ مکانی که بنای شهر استانبول -برای اولین بار در دوران باستان و توسط رئیس مگاریان‌ها، بیاز- در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، در آن گذاشته شد. این کاخ، یکی از زیبا ترین مناظر استانبول را  دارد. برعکس کاخ‌های اروپایی، توپ‌قاپی تنها یک ساختمان ساده‌ی تاریخی نیست، بلکه مجموعه‌‌ای است، که از چندین کلاه‌فرنگی و باغ، بر نوک یک شبه جزیره‌ی تاریخی و در مدخل گلدن هورن ساخته شده است. سلطان‌های عثمانی برای مدت ۴۰۰ سال در کاخ توپ‌کاپی استانبول زندگی کردند. در اوج دوران شکوفایی، ۸ تا ۱۰ هزار نفر در این کاخ زندگی می‌کردند که بیشترشان سربازهای پیاده نظام بودند.

 

کاخ توپ کاپی

 


پارک مینیاتوری

پارک Miniaturk استانبول در حقیقت یک شهر مینیاتوری است که در انتخاب اثرها ، ساخت ماکت و مقاومت ماکت در فضای آزاد دقت بسیار زیادی شده و برای هر ماکت تکنولوژی خاصی بکار گرفته شده است . مساحت مینیاتورک پارک استانبول ۶۰ هزار متر مربع است و شامل ۱۵ هزار متر مربع فضای ماکت ، ۴۰ هزار متر مربع فضای سبز و آزاد ، ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده و ۲ هزار متر مربع استخر و راه آبی و گنجایش ۵۰۰ اتومبیل می باشد . این پروژه با برنامه ریزی خاص در مدت زمان ۲۲ ماه تکمیل شد . پارک مینیاتوری ترکیه (مینیاتورک) در دنیا از نظر مساحت موجود برای ماکت و مدت زمان اجرا و پایان پروژه دارای رتبه تخست در جهان میباشد و در حقیقت یک شهر مینیاتوری است . این پارک شامل ۱۰۵ اثر تاریخی بود که ۴۵ اثر تاریخی برای استانبول ، ۴۵ اثر تاریخی برای آناتولی و ۱۵ اثر تاریخی دیگر که امروزه خارج از مرزهای ترکیه قرار دارند . بعبارتی اگر نتوانید همه دیدنی های استانبول و ترکیه را از نزدیک ببینید میتوانید شاهد معماری آنها در ابعاد کوچک باشید !! از جمله ماکت های این پارک میتوان به قصرتوپکاپی ، مسجد سلطان احمد ، ایاصوفیه ، مسجد کلیسای کاریه ، استادیوم المپیک آتاترک ، فرودگاه جدید استانبول ، ساختمان شهرداری استانبول ، مرکزخرید و فروش پروفیلو ، برج گالاتا ، برج و جزیره دخترو پل بسفر (میتوانید روی آن راه بروید) ، معبد آرتمیس ، کاپادوکیا ، کوه نمرود (نمرود داغی) ، خانه های تاریخی ماردین و کتابخانه تاریخی افس ، محل تبدیل آتش به گلستان یا بالیکلی گول شانلی اورفا ، خانه حضرت مریم ، غار اصحاب کهف مرسین ازمیر ، آسپندوس آنتالیا ، آنیت کبیر آنکارا ، قدس شری ف، مدرسه دو مناره ارزروم ، کلیساهای مقدس مسیحیان ، مسجد سلیمیه ادیرنه ، اوزون کورپو بزرگترین پل جهان در نوع خود ادیرنه ، زئوگمای قاضی آنتپ ، ایستگاه راه‌آهن شام ، قلعه شام ، مسجد محمدعلی پاشا در مصر ، مقبره سلطان مراد در کوزوو و پل موتسار و… اشاره کرد . مینیاتورک یکی از بهترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد و اکثر گردشگران تور استانبول از این پارک زیبا دیدن می کنند و شاید بتوان گفت یکی از جالب ترین دیدنی های استانبول است .

پارک مینیاتوری استانبول

 


 

*منطقه آکسارای در استانبول:

منطقه آکسارای از قدیمی ترین مناطق استانبول است که یکی از بهترین و ارزان ترین مراکز خرید ترکیه به شمار می رود و گردشگران تور استانبول  بدون تردید از منطقه آکسارای بازدید و خرید  می کنند . منطقه آکسارای استانبول برای بیشتر توریستان  نامی آشناست . این منطقه بافتی قدیمی داشته و از قدیمی ترین مناطق استانبول محسوب می گردد که پر از کوچه و پس کوچه است.منطقه آکسارای استانبول در نزدیکی مراکز تاریخی شهر مثل میدان سلطان احمد ، ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد واقع شده است.

 

 منطقه آکسارای در ترکیه مرکز فروش عمده پوشاک، کیف، کفش و پارچه بوده و در این منطقه میتوان بهترین پوشاک را بصورت عمده خریداری نمود ، این محله به «پاتوق ایرانیان» هم معروف است .منطقه آکسارای دارای هتل های ارزان قیمت بوده که اکثرا هتل های سه ستاره اند . هتل های منطقه آکسارای استانبول به دلیل موقعیت مکانی مناسب طرفداران زیاد دارد . البته هتلهای آکسارای  به خانواده ها توصیه نمی گردد . هنگاخ خرید از منطقه آکسارای  چونه زدن را فراموش نکنید .

 

 

 

 

منطقه اسکارایی استانبول

 


 

*مسجد آبی :

یکی از معروف ترین مکان های تاریخی ترکیه و مکان های دیدنی کشور ترکیه-استانبول، مسجد آبی ( Blue Mosque) دراستانبول ، نامیده می شود ، به این دلیل که داخل آن با کاشی های آبی تزیین شده است و شش منار فیروزه ای زیبا در اطراف آن وجود دارد. این ساختمان برجسته و ویژه در اوایل ۱۶۰۰۰ میلادی ساخته شد. اگر چه مکانی برای ستایش و پرستش خدایان می باشد، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه در استانبول به شمار می رود.

 

مسجد ابی استانبول

 


 

 *آکواریم فلوریا 

آکواریوم florya یکی دیگر از آکواریوم های استانبول است که جاذبه های متنوعی دارد و جالب ترین قسمت های آن مربوط به ارتباط نزدیک با جانداران است . شما میتوانید از دو قسمت مشاهده تغذیه جاندران و  غواصی کنار کوسه ها حیوانات را از نزدیک ببینید . البته بخشهای مختلفی در آکواریم فلوریا استانبول شبیه سازی شده اند که با زیبایی خاصی ، زیست بوم های مختلف را به نمایش میگذارد : شما میتوانید در این آکواریوم ماکت دریای سیاه ، تنگه بسفر استانبول ، دریای مرمره ، تنگه داردانل ، دریای اژه ، کانال سوئز ، دریای سرخ ، جنوبگان (قطب جنوب) ، دریای مدیترانه ، تنگه جبل الطارق ، اقیانوس اطلس جنوبی ، کانال پاناما ، اقیانوس آرام  ، ناتیلوس ها جانداران دریایی ماقبل تاریخ ، جنگل های بارانی آمازون ، کشتی غرق شده لیبرتی ، شیار میانی اقیانوس اطلس را مشاهده کنید   

 

آکواریم فلوریا

 

 *موزه یخی استانبول

 

تو تابستون اگه تور استانبول رو انتخاب کرده باشین، یکی از چیزایی که شما رو هیجان زده میکنه، بازدید از موزه یخی استانبوله. تو فصل گرما از هوای زمستانی لذت می برین. موزه یخی استانبول اولین موزه یخی اروپا و اولین موزه یخی دنیا در اقلیم معتدل و گرم استانبوله. یخهای این موزه از کشور سوئد و مگاپول استانبول جمع آوری شدن و دارای دمای 5 درجه زیر صفره و 365 روز سال بازه.

 موزه یخ که از دیدنیهای استانبول هست، مساحتی بالغ بر ۱۴۰۰ م.م داره و نمایشی از کارهای هنری ست که با سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلاری توسط شرکت بازرگانی Lofoten از نروژ ایجاد شده.۳۴ هیکل جالب و کشتیهای ویکینگ به طول ۷۷ متر و یک خانه ویکینگ تو این موزه طراحی شده. اما تمشون هر ۶ ماه تغییر میکنه. در بخش اول ، ورود ویکینگها به استانبول در سال ۸۸۰ توضیح داده شده. اسم این بخش میکلاگارد یعنی سرزمین حفظ شده ، هست. یه دست نوشته از یکی از ویکینگها به اسم هالودان به یه سرباز ویکینگی که تو ایاصوفیه پیدا شده رو می تونید تو این بخش ببینید. یه بخشی دیگه از موزه شمارو به اسکاندیناوی و قطب شمال میبره. بخش سوم موزه یخ، به صورت رایگان آب میوه تو ظروف یخی (بار یخی) بهتون میدن که این قسمت از جمله قسمت های جالب این موزه هست.

 

موزه یخی استانبول

 


*کلیسا چوارا استانبول

کلیسای چورا استانبول یکی از آثار تاریخی و مهم شهر است که از ابتدا با هدف کلیسای بیزانسی احداث شد اما بعدا به مسجد تبدیل گشت و در حال حاظر موزه می باشد . کاشی ها  و موزائیک ها بسیار زیبای کلیسای چورا استانبول ، باقیمانده نمونه هایی از طراحی و سبک هنر بیزانسی جهان است . بخش هایی از کلیسا در سال چهارصد ساخته شده و این روزها ساختمانی که به چشم می خورد تقریبا در سال 1500 بنا شده است. کلیسای چورا حدودا در 3 مایلی شمال غربی سلطان احمد قرار دارد.  این موزه استانبول در بیشتر روزها به غیر از روزهای چهارشنبه از ساعت 9:30 صبح  تا 18:30 عصر برای بازدید باز می باشد. هزینه ورودی موزه شش دلار آمریکا می باش.

کلیسای چورا استانبول

 

کاخ چراغان استانبول:

کاخ چراغان استانبول در تنگه  خلیج ، که بهترین و مناسب ترین مکان برای ساخت قصر و کاخ بزرگان به شمار می رفت ، بنا شد . دستور ساخت این کاخ توسط سلطان عبدالعزیز و با دستان هنرمند معمار سرکیس ، در سال 1871 میلادی صادر شد . کاخ چراغان ، علاوه بر قدمت  تاریخی از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی برخوردار بود که  با چوب ، سنگ های مرمر ، ستون های حجاری شده ، فرش هایی نفیس و مبلمانی که در ساخت آن از  آب طلا و صدف استفاده شده  و درهای معبد گونه ، آن را طراحی و تزیین کرده بودند . متاسفانه این بنای عظیم در سال 1910سوخت و تا مدت ها به ویرانه ای تبدیل گشت . سرانجام پس از تعمیرات و رسیدگی به ساختمان این کاخ مجلل و افزودن تاسیساتی خاص ، این کاخ به هتلی 5 ستاره مبدل شد و هم اکنون علاقه مندان به بناهای تاریخی و گردشگران تور ترکیه و تور استانبول از آن استقبال می نمایند .

کاخ چراغان استانبول

 


 

 *کاخ دلمه باغچه استانبول

این کاخ که در راستای تنگه بسفر قرار دارد، زیبایی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شد، و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره دیده می شود.

این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر به روی عموم باز است.

 

کاخ دلمه باغچه استانبول

 

میدان تاکسیم استانبول:

تاکسیم یک محله مدرن و شلوغ در بخش اروپایی استانبول است. رستوران ها و کافه های باکلاس و هتل هایی همچون جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول، در این محله واقع اند. فست فود خور ها هم می توانند در این محله سراغ برگر کینگ بروند.

 

 

ساختمان جمهوریت در بخش غربی این میدان واقع است که به یاد جمهوری ترکیه در سال 1923 ساخته شد.

 

میدان تاکسیم استانبول

 

*جشنواره گل لاله استانبول

جذاب ترین فستیوالهای ترکیهتور استانبول ویژه بهار اگر به این شهر سفر کنید ، لاله های رنگارنگ چشم شما را  نوازش خواهد نمود . پارک امیرگان استانبول میزبان دائمی جشنواره لاله های استانبول است اما در سایر نقاط شهر نیز مانند منازل افراد مشهور ترکیه ، این گلهای رنگارنگ به چشم میخورند . این جشنواره از آپریل ۲۰۰۶ آغاز شده و مردم ترکیه برای فرا رسیدن این جشنواره در سال بعد لحظه شماری می کنند

جشنواره گل لاله استانبول

 


*حصار هفت قلعه استانبول 

 

حصار هفت قلعه استانبول (Yedikule Fortress) در طول گسترش استانبول در زمان امپراتوری روم شرقی ساخته شده است.این قلعه که از جاهای دیدنی استانبول است، در منطقه فاتح، در نزدیکی ساحل دریای مرمره روی اتوبان ساحلی استانبول (Sahil Yolu) قرار دارد که در سال ۱۴۵۸ میلادی به دستور سلطان «محمد دوم» بنا شد.

این قلعه در گذشته دروازه باشکوه شهر استانبول بود. در ابتدا این قلعه ۳ برج داشت و در عصر معماری ۴ برج دیگر به آن اضافه شد و تبدیل به قلعه ای مستحکم شد.

 حصار هفت قلعه دروازه ای بود که بین دو برج مرمر قرار داشت و همچون مدال افتخاری می درخشید. این قلعه مختص تشریفات امپراطور بود و سپاهیان و لشگریان که فاتح از جنگ برمیگشتند، از این دروازه وارد شهر میشدند.

در زمان عثمانی و بیزانس ها، تنها با داشتن مجوز و بازرسی میشد از دروازه های استانبول عبور کرد. این دروازه ها در صبح باز و در غروب بسته می شدند. بعد از آن به عنوان خزانه دولت، انبار و زندان سفارت استفاده شده است و در حال حاضر یکی از موزه های استانبول است.

ساختار زندان های هفت قلعه بسیار جالب و مستحکم است. این قلعه با وجود اینکه بسیار قدیمی است ولی بسیار ظریف می باشد. موزه ای کوچک در قلعه وجود دارد که می توانید اطلاعاتی در مورد تاریخ قلعه به دست آورید. این بنا قدیمی ترین موزه فضای باز استانبول است.

برای رسیدن به قلعه می توانید از میدان تقسیم وسایل حمل و نقل عمومی را سوار شوید و از ایستگاه با یک پیاده روی کوتاه به قلعه برسید.  در این مکان زیبا امروزه رویدادهای فرهنگی و هنری ، کنسرت ها و انواع برنامه ها برگزار می شود. شرکت در برنامه های مختلفی که در این قلعه های زیبا برگزار میشوند ، برای گردشگران تور استانبول بسیار جالب خواهد بود.

 

حصار هفت قلعه استانبول

 


 

*عمارت ایحلامور از زیباترین آثار تاریخی استانبول

 

این عمارت در قرن 19 میلادی بنا نهاده شد. نام این عمارت از درختان زیرفون نمدار که در باغهای آن وجود دارد گرفته شده است. اگر چه این عمارت به هنگام ساخت در خارج از شهر استانبول جای می گرفت اما امروزه با توسعه شهر در مرکز استانبول قرار گرفته است و میتوان با اقامت در هتلی در مرکز شهر یا با دیدنیهای شهر استانبول بازدید کرد . در حالیکه عمارت  مراسین همواره جهت مراسم رسمی و امور تشریفات استفاده می گردیده در گذشته از عمارت مایت بعنوان پناهگاهی امن برای اطرافیان و محرمان سلاطین استفاده می شده است. (بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).

عمارت ایحلامور از زیباترین آثار تاریخی استانبول

 


موزه های استانبول:


 

*موزه نساجی استانبول:

موز استانبول برای همه سلایق و سنین جاذبه دارد . یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول ،  موزه های این شهر هستند . تنوع موزه ها ، برای اکثر گردشگران بسیار جذاب است . یکی از معروف ترینموزه های استانبول ، موزه نساجی ست . این موزه نمایشگاهی از فرش های قدیمی و انواع  منسوجات سراسر دنیاست . جذابیت این موزه به حدی ست که برای بازدید از آن تورهای نیم روزی با هزینه ۸۳ لیره ، تشکیل می شود.

موزه نساجی استانبول

 

*موزه نساجی استانبول:

موز استانبول برای همه سلایق و سنین جاذبه دارد . یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول ،  موزه های این شهر هستند . تنوع موزه ها ، برای اکثر گردشگران بسیار جذاب است . یکی از معروف ترینموزه های استانبول ، موزه نساجی ست . این موزه نمایشگاهی از فرش های قدیمی و انواع  منسوجات سراسر دنیاست . جذابیت این موزه به حدی ست که برای بازدید از آن تورهای نیم روزی با هزینه ۸۳ لیره ، تشکیل می شود.

موزه کارخانه راحمی کوچ استانبول